Jak budować domu na gruncie rolnym ?

Budowa domu jednorodzinnego na gruncie rolnym nie jest problemem, pod warunkiem obowiązującego planu miejscowego dla danej działki. Przyzwyczaiłem się do sytuacji, że sprawę odrolnienia bierze na siebie gmina, starostwo, które uchwaliło planem miejscowy z określeniem terenu inne niż rolne.

Niestety od połowy 2014 roku, procedura odrolnienia wróciła. Inwestor wypełnia wniosek i składa do Starostwa, a Starostwo umarza postępowanie i wszyscy są zadowoleni … no może tylko ja będę czuł, że czegoś nie rozumiem.

Nowe odrolnienia wynikają z ustawy o ochronie gruntów rolnych, szczegóły dla Gdańska znajdziesz w szarym „boxie” na stronie http://firmy.dom-projekty.pl/business/jak-uzyskac-pozwolenie-na-budowe-domu-jednorodzinnego-architekci-gdansk/

Czy Plan Miejscowy to przepisy miejscowe, które określają zagospodarowanie terenu ?

Prowadzę projekt domu jednorodzinnego na terenie z planem miejscowym i w takich sytuacjach „urzędy” różnie podchodzą do tej sprawy. Jedne rozstrzygają o „automatycznym” przekształceniu, a inne potrzebują dokumentów.

Obecnie sytuacja, „unormowała się” ponieważ wszyscy muszą wykonywać ustawę o ochronie gruntów rolnych, niezależnie na ich przeznaczenie w planie miejscowym oraz z niezależnie na ich lokalizację.

Wg mnie jeżeli plan miejscowy określa, przeznaczenie terenu np. pod budowę domów mieszkalnych to dlaczego nałożono obowiązek przygotowania dokumentów związanych z odrolnieniem?

Obecnie sytuacja odrolnienia wszystkich działek, także na terenach miejskich to całkowicie niezrozumiały wymóg prawny.
Co za sens, aby wszyscy właściciele musieli odralniać grunty, które są przeznaczone pod budowę ?

Jak następuje wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, czyli jak odrolnić działkę ?

Procedurę odrolnienie działki znajdziesz w gminie, przykładowa procedura dla Pruszcza Gdańskiego http://firmy.dom-projekty.pl/business/dokumenty-potrzebne-do-budowy-domu-w-pruszczu-gdanskim-architekt-w-powiecie-gdanskim/

Procedura w schemacie to :

– znajdź specjalistę ds. gleboznawstwa,

– zleć Opinię dotyczącą pochodzenia gleby,

– złóż Wniosek do gminy/starostwa od wyłączeniu z produkcji rolnej,

i czekaj na Umorzenie Postępowania lub wydanie Decyzji,

– Odbierz Decyzję administracyjną o wyłączeniu z produkcji rolnej i czekaj 14 dni na uprawomocnienie 🙂

Share This